عصب کشی • دندانپزشکی من

انواع پوسیدگی دندان

تعریف پوسیدگی دندان:

در یک تعریف کلی، پوسیدگی در واقع عفونت بافت سخت دندان می باشد. به طور مثال : وقتی ما عفونت را در لثه ها به صورت تورم و قرمزی داریم و با دارو برطرف می شود این عفونت بافت نرم است ، ولی وقتی از عفونت بافت سخت دندان صحبت می کنیم یعنی این عفونت بافت محکم و سختی مانند : مینا یا عاج را درگیر کرده و ممکن است این بافت را برای همیشه از بین ببرد. بنابراین پوسیدگی دندان غیر قابل برگشت است و نیاز است در این صورت به کمک مواد دیگر دندان را ترمیم کنیم. همچنین این عفونت مسری نیز می باشد؛ یعنی از یک دندان به دندانی دیگر حتی سایر ارگان های بدن مانند دستگاه گوارش سرایت می کند به طوری که ثابت شده التهابات عروقی مربوط به قلب با کاهش التهابات دهانی کاهش می یابد. مثلا شخصی که افتادگی دریچه میترال قلب دارد قبل از انجام کارهای دندانپزشکی که همراه با خونریزی هستند، مانند: جرمگیری دندان،حتما باید قبل از انجام آن آنتی بیوتیک مصرف کند. دلیل این کار این است که انتقال باکتری که با خون به قلب وارد می شود، ممکن است باعث بروز ناراحتی در دریچه قلب شود.

مجموعه کلینیک های دندانپزشکی من در این مقاله سعی دارد تا شما را با انواع پوسیدگی دندان آشنا کند .

علت پوسیدگی دندان:

در ابتدای پوسیدگی دندان نقاط سفید رنگی در طوق دندان یا بخش هایی که در حال پوسیده شدن است رخ می دهد. پوسیدگی ممکن است باعث بروز حساسیت در دندان ها شود. این پوسیدگی در لایه اول دندان است ،که در صورت رعایت نکردن بهداشت دهانی قابل برگشت است.

اما چگونه این اتفاق رخ می دهد؟؟؟؟؟؟؟؟ بزاق دهان فوق اشباع از یون های کلسیم و فسفات می باشد. یعنی ساختار منشور مینایی هم از این یون ها پر است و با بهداشت خوب این یون ها وارد مینا شده و می توانند منشور مینایی را دوباره بازسازی کنند. در غیر این صورت با وجود پلاک میکروبی روی دندان ها و عدم رعایت بهداشت این اتفاق نمی افتد و پوسیدگی عمیق تر می شود.

از دیگر علل پوسیدگی دندان می توان موارد زیر را نام برد:

 • برخی بیماری های خاص
 • بهداشت ضعیف دندان و دهان
 • کاهش بزاق دهان
 • سندروم خشکی دهان
 • تشکیل پلاک و سفت شدن آن
 • مصرف مواد غذایی اسیدی، گاز دار و یا بسیار شیرین
 • مصرف برخی داروهای خاص
 • بیماری دیابت
 • استعمال دخانیات و استفاده از مواد مخدر جویدنی

ما در کلینیکهای دندان پزشکی من با ویزیت رایگان و ارایه طرح درمان سعی میکنیم تا از پوسیدگی دندان بیماران جلوگیری به عمل آوریم.

نشانه های پوسیدگی دندان:

پوسیدگی دندان دارای علائم مشخصی است که اغلب افراد با آن ها آشنایی دارند. برخی از این علائم از همان شروع پوسیدگی مشخص هستند اما برخی دیگر با گذشت زمان خود را نشان می دهند.

از مهم ترین این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

·        دندان درد :  درد دندانی که به صورت ممتد و باعث آزار بیمارشود ، می تواند از علائم شروع پوسیدگی دندان به شمار آید.

·        بوی بد دهان :  پوسیدگی و عفونت دندان می تواند موجب بروز بوی بد دهان شود.

·        حساسیت دندان :  تحلیل رفتن مینای دندان و نمایان شدن لایه زیرین آن می تواند درد ایجاد کند.

·        ایجاد لکه :  یکی دیگر از علائم پوسیدگی دندان ایجاد لکه هایی به رنگ خاکستری، قهوه ای، مشکی و یا دیگر رنگ های تیره است.

·        مزه نامطلوب : ایجاد مزه نامطبوع و نامطلوب می تواند از عوارض پوسیدگی دندان باشد.

·        ایجاد سوراخ : بر روی سطح دندان ها ممکن است سوراخ های ریز و درشت نمایان شود.

·        عفونت : بروز عفونت در بافت لثه یا بافت نرم داخل دندان. این مشکل می تواند به صورت آبسه و کیست در فرد نمایان شود.

شما عزیزان می توانید با بروز هر یک از این علایم در هر ساعت از شبانه روز به مجموعه کلینیکهای دندانپزشکی من مراجعه نمایید.

انواع پوسیدگی دندان :

پوسیدگی دندان می تواند به تمام لایه های مینای دندان، عاج و پالپ نفوذ کند. زمان زیادی (تقریباً ۳ سال) طول می کشد تا یک حفره در قسمت خارجی دندان (مینای دندان) ایجاد شود.اما پیشرفت ازعاج به پالپ (داخلی ترین لایه) سریع است. در ادامه با انواع پوسیدگی دندان آشنا می شویم :

۱) پوسیدگی سطح اکلوزال یا صاف دندان

در این نوع فقط مینای دندان تحت تأثیر قرار می گیرد. این پوسیدگی به آرامی در حال پیشرفت است و می توان از آن جلوگیری کرد .این نوع از پوسیدگی معمولاً روی دندان‌های آسیاب (دندان‌های پشت دهان) وجود دارد، زیرا تمیز کردن آنها دشوار است.

درمان : خمیر دندان حاوی فلوراید، درمان با ژل فلوراید، وارنیش و استفاده از آب حاوی فلوراید بیشتر.

۲) پوسیدگی حفره و شقاق دندان

یکی دیگرازانواع پوسیدگی دندان نوع پوسیدگی روی سطوح جونده دندان‌های مولر است. آنها روی شیارها و شقاق دندان ها ایجاد می شوند. این نوع پوسیدگی در افرادی که به درستی مسواک نمی زنند یا به طور منظم مسواک نمی زنند، رایج است. پلاک در شیارها و شکاف های این دندان ها جمع می شود و منجر به پوسیدگی دندان می شود.

درمان : اگر پوسیدگی های گودال و فیشور در مراحل اولیه تشخیص داده شوند، می توان درمان را با شیار سیلانت و پیت انجام داد.

ü     اگر حفره عمیق شود و تا سطح عاج باشد، دندانپزشک باید پوسیدگی را از بین ببرد و دندان ها را با پر کردن ترمیم کند.

ü     اگر حفره تا سطح پالپ باشد، دندانپزشک باید پوسیدگی را از بین ببرد، درمان ریشه انجام دهد و روکشی را روی دندان ثابت کن.

۳) پوسیدگی ریشه دندان

این نوع پوسیدگی در سطوح ریشه وجود دارد. این بیماری بیشتر در افراد مسن دیده می شود، زیرا لثه های آنها شروع به عقب نشینی می کند و سطح دندان آنها در معرض پلاک و اسید قرار می گیرد. این نوع پوسیدگی می تواند به دلیل بهداشت نامناسب دهان نیزرخ دهد.

درمان : حفره های سطح ریشه را می توان با پر کردن با استفاده از ماده ای به نام کامپوزیت درمان کرد. هنگامی که حفره در سطح پالپ وجود دارد، پالپ همراه با پوسیدگی حذف می شود. محل تمیز می شود و سپس برای جلوگیری از هرگونه عفونت مهر و موم می شود. این روش درمان ریشه نامیده می شود.

ü     از آنجایی که ساختار باقیمانده دندان نازک و ضعیف است، یک تاج ثابت می شود

در صورت نیاز به رفع هرگونه پوسیدگی دندان پزشکان متخصص و مجرب ما در کلینیکهای دندانپزشکی من در تمامی ایام هفته پذیرا شما خواهند بود .

 آشنایی با طبقه بندی ها یا انواع کلاس پوسیدگی دندان:

دندان پزشکان برای پوسیدگی دندان از یک سیستم طبقه بندی استفاده می کنند. علت این طبقه بندی، انتخاب درمان و روش های ترمیمی مناسب بر اساس محل و شدت پوسیدگی است. در ادامه با این ۶ کلاس پوسیدگی دندان آشنا می شویم:

Ø    پوسیدگی کلاس ۱: این نوع پوسیدگی مرتبط با سطوح جونده دندان های خلفی است.

آن دسته از پوسیدگی ها که به راحتی قابل مشاهده هستند و روی سطوح دندان رخ می دهند. پوسیدگی کلاس یک بیشتر دردندان های انتهایی دهان که فرآیند جویدن را انجام می دهند، اتفاق می افتد. افرادی که دچار این نوع از خرابی دندان باشند، در سطح درگیرشونده دندان ها که برای جویدن غذا است، حفره ها و تیرگی هایی را مشاهده می کنند.

Ø   پوسیدگی کلاس ۲ : این نوع پوسیدگی مرتبط با سطوح ما بین دندان های خلفی است.

اگر آسیب دیدگی و خرابی دندان در دیواره های کناری دندان های انتهایی مانند دندان آسیاب اتفاق بیافتد، به آسانی و با چشم نمی توان آنها را دید. این نوع پوسیدگی ها احتمال تخریب دو دندان را به صورت همزمان را فزایش می دهد.

Ø   پوسیدگی کلاس ۳ : این نوع پوسیدگی مرتبط با سطوح مابین دندان های قدامی است.                                                                                   پوسیدگی غیر قابل مشاهده اگر در دندان های جلویی فرد اتفاق بیافتد و دیواره کناری این دندان ها را درگیر کند ،                 در کلاس ۳ قرار می گیرند. پوسیدگی ایجاد شده در دیواره ها در این کلاس به سطح بالایی و لبه های دندان نمی رسد.

Ø   پوسیدگی کلاس ۴ : این نوع پوسیدگی مرتبط با سطوح مابین دندان های قدامی است اما به شرطی که پوسیدگی به نوک دندان رسیده باشد.

     یک مرحله بالاتر از پوسیدگی کلاس ۳ است و تا خط بالایی دندان ها را درگیر می کند.

Ø  پوسیدگی کلاس ۵ : این پوسیدگی در بخش گردن دندان یا طوق دندانی رخ می دهد.

     وتقریبا برعکس کلاس ۴ اتفاق می افتد و پوسیدگی بین دندانی به سمت پایین و خطوط بین لثه و دندان گسترش پیدا

     می کند.

Ø  پوسیدگی کلاس ۶ : این پوسیدگی در یکی از لبه ها و نوک دندان ها رخ می دهد.

 به صورت گسترده و در سطح بالایی دندان ها رخ میباشد و حجم پوسیدگی به مراتب از کلاس ۱ بیشتر است.

در مجموعه کلینیکهای دندانپزشکی من با ویزیت رایگان می توانید از احتمال پوسیدگی و یا سطح پوسیدگی دندان خود مطلع شده و اقدامات درمانی به موقع را انجام دهید .

چگونه می توان از گسترش یا حتی آغاز پوسیدگی دندان پیشگیری کرد؟

با رعایت نکات زیر می توان از گسترش و یا حتی آغاز پوسیدگی دندان ها پیشگیری کنیم.

 • مسواک زدن به صورت روزانه: استفاده از مسواک روزی ۲ بار به مدت ۲ دقیقه ضروری است.
 • استفاده از نخ دندان برای پیشگیری از پوسیدگی دندان در سطوح طرفی و بین دندانی به منظور پیشگیری از پوسیدگی دندان بسیار موثر است.
 • کاهش مصرف بیش از حد شیرینی جات و مواد قندی و اسیدی
 • چکاپ دندان ها توسط دندان پزشک به صورت منظم
 • استفاده از خمیر دندان مناسب که حاوی فلوراید باشد، می تواند مانع از گسترش پوسیدگی دندان شود.
 • استفاده از دهان شویه ها موجب کاهش اسیدیته داخل دهان و تقویت مینای دندان می شود.
 • درمان مشکلات و بیماری های مرتبط با پوسیدگی دندان
 • عدم مصرف داروهای خاص که موجب آسیب دندان می شوند.

 درمانهای پوسیدگی دندان:

روش های درمانی پوسیدگی دندان ها با توجه به میزان شدت و گسترش آن ها انتخاب می شوند. در ادامه به چند روش درمانی برای پوسیدگی دندان ها می پردازیم:

۱. پر کردن دندان

هنگامی که پوسیدگی دندان خیلی گسترش پیدا نکرده باشد، دندان پزشکان از روش استاندارد برای درمان خرابی دندان استفاده می کنند. یکی از این روش ها پرکردن است. نحوه انجام این روش به این صورت است که دندان پزشکان ابتدا بخشی از دندان را که پوسیده شده است را با مته بر می دارند و یک ماده ترمیمی مانند آلیاژ نقره، طلا یا سرامیک جایگزین می کنند.

۲ . روکش

اگر سطح باقیمانده از دندان بر اثر گسترش پوسیدگی محدود شده باشد، می توان از روش روکش استفاده کرد. در صورت استفاده از این روش ابتدا ناحیه پوسیده یا ضعیف شده برداشته و بر روی سطح باقیمانده دندان روکش قرار می گیرد. جنس این روکش ها اغلب از طلا، سرامیک یا سرامیک متصل به فلز است.

۳. عصب کشی

در صورت از بین رفتن عصب یا مغز دندان بر اثر پوسیدگی می توان از روش عصب کشی استفاده کرد. نحوه انجام این روش به گونه ای است که اعصاب، رگ های خونی و بافت ها با قسمت های پوسیده برداشته می شوند. سپس دندانپزشکان ریشه ها را با یک ماده مسدود کننده پر می کنند. با توجه به تشخیص پزشک و خواست بیمار می توان بر روی دندان روکش قرار داد.

۴ . کشیدن دندان

اگر میزان گسترش و شدت پوسیدگی دندان زیاد باشد با توجه به تشخیص پزشک، بیمار مجبور به کشیدن آن می شود. در صورت کشیدن دندان می توان از روش های جایگزینی مانند بریج، ایمپلنت یا دندان مصنوعی استفاده کرد درپایان یادآور می شویم شما عزیزان می توانید با چکاپ سالانه از پوسیدگی دندان خود پیشگیری کرده و یا روند پوسیدگی را متوقف کنید.

ما درمجموعه کلینیکهای زنجیره ای دندانپزشکی من با ایجاد طرح چکاپ رایگان تلاش کرده ایم تا بیش ترازپیش شما را در حفظ سلامت دندانهایتان یاری کنیم.

 

 

 

 

کلمات کلیدی : تعریف پوسیدگی دندان /علت پوسیدگی دندان /نشانه های پوسیدگی دندان/انواع پوسیدگی دندان و طبقه بندی ها یا انواع کلاس پوسیدگی /