عصب کشی • دندانپزشکی من

آسیبهای ناشی از پوسیدگی دندان

پیشگفتار :

بسیاری از افراد ممکن  است ازپوسیدگی دندان خود بی خبر باشند یا آن را به حال خود رها کرده باشند ؛ در حالی که همین پوسیدگی عوارض زیادی به همراه خواهد داشت. تصور اینکه پوسیدگی دندان صرفا به خود دندان آسیب می‌‎زند، یک تصور کاملا اشتباه است. البته اگر همین موضوع را هم در نظر بگیرید، باز هم متوجه خواهید شد که رها کردن پوسیدگی به حال خود، می‌تواند مشکل ساز باشد؛ چرا که هر دندان انسان از ارزش بالایی برخوردار است که باید به آن توجه شود.

دندان های که درد دارند، لثه هایی که خونریزی می کنند و نفس هایی که بوی بدی می دهند، همگی نشانه ی بهداشت دهان و دندان ضعیف است. باکتری ها می توانند به راحتی از دهان وارد جریان خون شوند و باعث ایجاد عفونت و التهاب می شود.

پس بسیار مهم است که به طور متناوب به دندانپزشک مراجعه کنید تا از سلامت کلی دهان و دندانتان مطمئن شوید. مجموعه کلینیکهای دندانپزشکی من تلاش کرده است ، تا در این بخش برخی از مشکلات رایج و جدی ناشی از عدم سلامت دهان و دندان را برای شما عزیزان بیان کند.

 عوارض و تاثیرات خطرناک دندان پوسیده که باید شما را نگران کند:

۱)   ظاهر بد

عارضه پوسیدگی روی ظاهر دندان و از نظر زیبایی درظاهرخود فرد نیز، تاثیر منفی می‌گذارد. توجه داشته باشید که اگر این پوسیدگی برای دندان‌های قدامی فرد اتفاق بیفتد، تاثیری به مراتب بیشتر از دندان‌های خلفی خواهد داشت.
پوسیدگی باعث تغییر رنگ دندان و سیاه شدن آن می‌شود؛ به همین دلیل هم ،طرح لبخند فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ظاهر نامطلوبی برای فرد به وجود می آورد.یکی از اهداف ما در کلینیکهای دندانپزشکی من حفظ  ویا ایجاد طرح لبخندی زیبا برای شما عزیزان است .

۲) طعم بد دهان

 علاوه بر بوی بد دهان، وجود باکتری‌ها و تولید اسید سبب می‌شود ، که فرد نتواند از غذایی که می‌خورد، لذت ببرد. چرا که همیشه طعم بدی در دهان خود احساس می‌کند. این طعم بد بدون درمان پوسیدگی از بین نخواهد رفت ، بلکه ممکن است هر روز بیشتر از قبل شود ، و به‌مرورزمان، شما توانایی درک مزۀ غذا را از دست خواهید داد.

۳) تحلیل لثه

خراب شدن دندان‌ها ممکن است باعث شود سایر بخش‌های دهان مانند : لثه ها نیز تحت‌تأثیر قرار بگیرد. و شما با خوردن برخی از غذاها، درد شدیدی را در ناحیه لثه احساس کنید که ناشی از عفونت دندان است. ‌ همچنین احتمال ایجاد سوزش شدید در زمان غذا خوردن وجود دارد که لذت غذا خوردن را کاهش می‌دهد. در این مرحله باید سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علاوه بر درمان دندان پوسیده برای درمان لثه تحلیل رفته نیزاقدامات لازم صورت گیرد .

۴) بیماریهای  لثه

خراب شدن دندان‌ها و عدم رسیدگی طولانی‌مدت، باعث بروز بیماری لثه می‌شود. پوسیدگی بعد از رسیدن به ریشه دندان، وارد ناحیه لثه شده و عفونت و آلودگی را روی لثه پخش می‌کند. یکی از روش‌هایی که به شما کمک می‌کند پوسیدگی تاج و ریشه دندان را تشخیص دهید، مشاهدۀ سوراخ شدن دندان یا حساسیت نسبت به غذاهای گرم و سرد است.

۵) گلودرد مزمن

 شاید تا به حال دیده باشید که برخی از افراد، دائما از گلودرد شکایت دارند. این افراد احتمالا به پوسیدگی دندان خود بی توجهی کرده‌اند. چرا که این عفونت می‌تواند به بافت‌های اطراف و به خصوص زبان و گردن منتقل شود. در این صورت، ممکن است فرد در گلوی خود درد زیاد و مزمنی احساس کند.

۶) عفونت و تورم

 خیلی از افرادی که پوسیدگی دندان خود را درمان نمی‌کنند، با تورم قسمتی از صورت مواجه می‌شوند. این تورم به دلیل ایجاد آبسه دندان و تجمع باکتری‌ها به وجود می‌آید. همچنین، گاهی به دلیل انتشار عفونت، قسمت‌هایی از فک و گردن فرد با این درد درگیرمی شود.

۷) لرزش دست یا بدن

شاید در ذهن شما هیچ‌گونه ارتباطی بین لرزش دست و خراب شدن دندان‌ها وجود نداشته باشد. ولی واقعیت این است که اولین تأثیر پوسیدگی یا خراب شدن شدید دندان، اختلال در عملکرد سیستم ایمنی است. زمانی که سیستم ایمنی بدن ضعیف شود، نشانه‌هایی مثل ضعف یا لرزش دست، مشاهده خواهد شد.

۸) کاهش انرژی بدن

یکی دیگر از خطرناک‌ترین عوارض خراب شدن دندان‌ها، تمام شدن انرژی بدن است. دندان‌های پوسیده یا خراب شده، قادر به پخش عفونت و بیماری در  سراسر بدن هستند. این موضوع باعث می‌شود به مرورزمان، احساس کسلی و خستگی داشته باشید و بدن شما برای انجام فعالیت‌های روزانه انرژی نداشته باشد. البته باید بیان کرد این عوارض تنها زمانی ایجاد می‌شوند که شما مدت طولانی خراب شدن دندان را نادیده بگیرید و برای درمان، به دندانپزشکی مراجعه نکنید.

۹) مسمومیت در جریان خون

مسمومیت در جریان خون نیز یکی دیگر از عوارض خطرناک خراب شدن دندان‌هاست که در طولانی‌ مدت، بروز می‌کند؛ بنابراین نمی‌توان این عارضه را از همان ابتدا مشاهده کرد. با خراب شدن دندان‌ها، آلودگی و رسوبات به‌ صورت مداوم در دندان و دهان، تجمع پیدا می‌کنند. بیشتراین آلودگی‌ها و رسوبات همراه با بزاق بلعیده می‌شوند. زمانی که این اتفاق به ‌صورت طولانی‌ مدت رخ دهد، ممکن است برخی از مواد سمی وارد سیستم گوارشی و خون شده و باعث بروز مسمومیت شود.

۱۰) بیماری سپسیس

خراب شدن دندان باعث می‌شود انواع مختلفی از باکتری‌ها روی سطح دندان یا لثه تجمع پیدا کنند. این باکتری‌های خطرناک به‌ مرورزمان ممکن است باعث عفونی شدن دندان شده و در ادامه وارد جریان خون شوند. در نهایت ممکن است بیماری به نام سپسیس در بدن شما ایجاد شود.

 این بیماری نوعی عفونت خونی است که در افرادی با سیستم ایمنی ضعیف به وجود می‌آید؛ بنابراین افراد مسن یا اشخاصی که دچار بیماری‌های زمینه‌ای هستند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. این بیماری بسیار خطرناک است و علائم مختلفی مثل تب و افزایش ضربان قلب دارد. اگر این بیماری نادیده گرفته شود، ممکن است مشکلاتی مثل لک شدن پوست و همچنین مشکلات تنفسی مشاهده شود.

۱۱) مننژیت (Meningitis))

این بیماری در اثر آبسه شدید دندان ایجاد می‌شود. بیماری مننژیت باعث التهاب غشای نخاع و مغز خواهد شد. این بیماری نیز در اغلب موارد برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بروز می‌کند. نادیده‌گرفتن عفونت باکتریایی دندان‌ها، باعث بروز این دسته از بیماری‌های خطرناک می‌شود. در ابتدا که عفونت باکتریایی شدید نیست، ویروس به سمت جریان خون ناحیه نخاع و اطراف مغز حرکت می‌کند. ولی در موارد شدیدتر ممکن است ویروس به سمت گردن یا فک نیز انتشار یابد. بهترین راه‌حل این است که از همان ابتدا برای درمان عفونت به دندانپزشک مراجعه کنید و درمان عفونت باکتریایی را به تعویق نیندازید.

۱۲) تضعیف عملکرد مغز

یکی دیگر از عوارض خطرناک خراب شدن دندان‌ها، تضعیف عملکرد مغز است. لثه عفونی شده موادی را از خود آزاد می‌کند که باعث ازبین‌رفتن سلول‌های مغز می‌شود. اگر تعداد زیادی از این سلول‌های مغزی از بین بروند، ممکن است در حافظه کوتاه‌مدت یا بلندمدت شخص، اختلالاتی ایجاد شود. به‌عنوان‌مثال، ممکن است در اثر عفونت طولانی‌مدت و شدید دندان‌ها، بیماری آلزایمر ایجاد شود.

 ۱۳) زوال عقلی از عوارض دندان پوسیده:

بهداشت دهان و دندان ضعیف ، برمغز نیز تاثیر گذار است. موادهایی که از لثه های ملتهب شده، توسط عفونت آزاد می شوند، می توانند سلول های مغزی را از بین ببرند و منجر به از دست دادن حافظه شوند . بیماری زوال عقل و احتمالاً بیماری آلزایمر، می تواند به علت ژنژیویت ایجاد شود، زیرا باکتری در دهان به کانال عصبی گسترش می یابد و وارد جریان خون نیز می شود.

۱۴) عوارض دندان پوسیده روی بیماری های قلبی-عروقی:

عدم رعایت بهداشت صحیح دهان دندان ، خطر بیماری قلبی را در فرد افزایش می دهد. اگر لثه ها به علت باکتری هایی که باعث بیماری پریودنتال می شوند ،ملتهب شود این باکتری ها می توانند در جریان خون وارد شوند و موجب ایجاد پلاک ویا سخت شدن آنها می شوند.

این سخت شدن شریان ها، آترواسکلروز نامیده می شود که بسیار جدی است ، وباعث مشکلات جریان خون و انسداد رگهای قلبی می شود و احتمال حمله قلبی را نیز افزایش می دهد. همچنین، تاثیر مخربی بر عروق و رگ های خونی دارد و می تواند منجر به بالا رفتن فشار خون شود و ریسک سکته مغزی را زیاد می کند. همچنین می تواند باعث افزایش آندوکاردیت شود، که یک بیماری خطرناک و جدی است و زمانی رخ می دهد که پوشش قلب آلوده باشد.

۱۵) عوارض دندان پوسیده در عفونت های تنفسی :

سیستم تنفسی می تواند از بهداشت ضعیف دهان و دندان آسیب ببیند ، باکتری در دهان از دندان های آلوده و لثه های متورم می تواند به ریه نفوذ کند، و یا از طریق جریان خون به آنجا وارد شود. این باکتری ها می توانند منجر به عفونت تنفسی ،برونشیت حاد و حتی COPD شوند. 

۱۶) دیابت ناشی از عوارض دندان پوسیده:

نه تنها افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض ابتلا به عفونت هستند، بلکه بیماری های پریودنتال و عفونت های لثه ای ،به نوبه خود باعث افزایش دیابت می شوند و کنترل آن را سخت می کنند. از آنجایی که بیماری لثه ها و پوسیدگی دندان ها سطح قند خون را بالا می برند، پس افرادی با بهداشت دهان و دندان ضعیف بیشتردر معرض خطر ابتلا به دیابت قرار می گیرند.

۱۷) عوارض دندان پوسیده در دوران بارداری:

برای مادران باردار، رعایت بهداشت دهان و دندان ضروری است. تغییرات هورمونی باعث می شود که عفونت به راحتی در دهان گسترش یابد . هر گونه عفونت در بدن زن باردار ، عوارض حاملگی را افزایش می دهد. این مشکلات، سبب زایمان زودرس نیز می شوند. پوسیدگی دندان ها و بیماری های لثه، مادر و کودک را در معرض خطرات جدی قرار می دهد.

۱۸) اختلال در نعوظ از عوارض دندان پوسیده:

داشتن دندان های پوسیده و بهداشت ضعیف دندان و دهان، مردان را در معرض خطر بالایی از اختلال نعوظ قرار می دهد. باکتری از لثه ها و دندان های بیمار می تواند به راحتی وارد جریان خون شود و باعث ایجاد التهاب در رگ های خونی می شود ؛ این التهاب ، می تواند جریان خون را کاهش دهد و یا حتی متوقف کند. که در این شرایط، نعوظ سخت تر و یا حتی گاهی غیر ممکن می شود.

۱۹) عوارض دندان پوسیده روی سرطان:

بدیهی است داشتن دندان پوسیده در کنار مصرف تنباکو یا سیگار ، می تواند منجر به سرطان گلو یا دهان شود. اما انواع دیگر سرطان ها هستند که با بیماری های لثه ارتباط دارند. خطر ابتلا به سرطان کلیه، سرطان پانکراس و سرطان خون در افرادی که بهداشت دهان و دندان ضعیف دارند بسیار بالاتر است.

۲۰) رابطه بیماری های کلیوی و عوارض دندان پوسیده:

بیماری مزمن کلیه، یک مشکل جدی برای سلامتی است که بر کلیه ها، قلب، استخوان ها و فشار خون تاثیر میگذارد. و عفونت های دندان، مانند پریودنتال میتواند منجر به بیماری کلیه شود.در کل افراد مبتلا به بیماری لثه، دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند و احتمال اینکه عفونت را تجربه کنند بسیار زیاد است.گاهی اوقات بیماری های کلیوی میتوانند بسیار جدی و حتی مرگ بار باشند.

۲۱) عوارض دندان پوسیده و آرتریت رو ماتویید:

بر طبق گفته انجمن ملی آرتریت رو ماتویید ، افراد مبتلا به بیماری لثه ۴ برابربیشتر از سایرافراد احتمال ابتلا به آرتریت را خواهند داشت .هر دو بیماری ، ناشی از التهاب هستند . باکتری های دهانی ناشی از ورم لثه،میتواند باعث افزایش التهاب در سراسر بدن شود.

راه های پیشگیری از پوسیده شدن دندان ها:

بهترین زمان برای درمان پوسیدگی دندان، زمانی است که این پوسیدگی هنوز پیشرفت نکرده باشد. در ابتدای ایجاد چنین پوسیدگی‌هایی، بهتر است برای ترمیم دندان اقدام شود؛ چرا که می‌توان با حذف مقدار کمی از نسوج دندان، این مشکل را برطرف کرد.
اما اگر این پوسیدگی خیلی پیشرفت کند، نمی‌توان به همین راحتی از شر آن خلاص شد. به خصوص زمانی که به بافت پالپ دندان وارد می‌شود. در چنین مواقعی باید حتما از درمان‌های دیگر مثل عصب کشی نیز کمک گرفت. دقت داشته باشید که اگر پوسیدگی دندان را در همان آغاز کار درمان کنید، تاج دندان نیز استحکام خود را حفظ خواهد کرد. اما در صورتی که تمام تاج را درگیر کند، شاید نتوان روی استحکام آن حساب باز کرد.

بهترین راه برای پیشگیری رعایت بهداشت دهان و دندان میباشد ، پس لازم است تا چند نکته را رعایت کنید :

ü     طور منظم به دندان پزشکی بروید

ü     دندان ها و لثه هایتان را حداقل دو بار در روز شستشو دهید

ü     از کشیدن سیگار و محصولات تنباکویی اجتناب کنید

ü     از خمیر دندان ها و دهان شویهای استفاده کنید که حاوی فلوراید هستند

ü     همچنین  غذاها و نوشیدنی های شیرین را محدود کنید.

ü     دندان های سالم پاک، بدون درد و ناشی از حفره ها هستند.

ü     لثه های سالم نیز صورتی رنگ هستند و با مسواک زدن خونریزی نمیکنند.

با مطالعه مطالب فوق نسبت به اهمیت پیشگیری از پوسیدگی دندان و سپس درمان سریع پوسیدگی دندان آگاه شدید . در پایان شایان ذکر است که مجموعه کلینیکهای دندانپزشکی من با چندین شعبه در سراسر تهران در تمامی ساعات شبانه روز با در اختیارداشتن پزشکان متخصص ومجرب ونیز کادر درمانی دلسوزهمواره آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد .

 

 

کلمات کلیدی : عوارض و تاثیرات خطرناک دندان پوسیده که باید شما را نگران کند / راه های پیشگیری از پوسیده شدن دندان ها /