سیلانت یک ماده همرنگ دندان است که قبل از پوسیده شدن دندان های سالم ، شیارهای دندان توسط آن پوشیده میشود. سطوح جونده دندان‌هاي که غذا بين آنها جويده و له مي‌شود، به‌دليل داشتن شيارهاي فراوان به شدت مستعد پوسيدگي هستند. فیشور سلانت يكی از راه های پيشگيري از ايجاد پوسيدگي در اين قسمت از دندان‌ها است. این مواد به‌صورت يك لايه نازك درون شيارهاي دندان‌هاي آسياي دائمي کودکان قرار مي‌گيرند و به كمك آنها اين شيارها صاف مي‌شوند و گير كردن مواد غذايي بين اين دندان‌ها کم شده و احتمال پوسيدگي آنها نیز كاهش مي‌يابد. انجام فیشور سیلانت برای دندان های آسیای بزرگ اول و دوم مهم میباشد . همچنین فیشورسیلنت تراپی بدون درد ،بدون بی حسی و سریع میباشد .

 

بهترین زمان برای انجام فیشورسیلانت:

دندان آسياي اول دائمي كودكان در سن ۶ سالگي در انتهاي دهان رشد میکند و دومین دندان آسیای دائمی در حدود ۱۲ سالگی می روید. پس با توجه به این موضوع بهترین زمان فیشور سیلانت تراپی بازه سنی ۶ تا ۷ برای دندان اول و بازه ۱۲ تا ۱۳ برای دندان دوم میباشد. همچنین فیشور سیلانت در صورتی انجام میشود که دندان لق نباشد و بدون پوسیدگی باشد و کمتراز ۴ سال از رویش آن گذشته باشد.

  

مراحل شیاربندی دندان:

۱.     تمیز شدن سطح دندان بطور کامل با استفاده از ابزارهای مخصوص توسط دندان پزشک یا متخصص بهداشت دهان

۲.     شسته و خشک شدن دندان با آب

۳.     . برای کوچک شدن نواحی میکروسکوپی که بر روی دندان تشکیل می شود از یک محلول اسیدی برای چند ثانیه روی حفره ها و شیارهای سطح دندان استفاده می شود ، که می تواند قرارگیری روکش بر روی دندان را تسهیل کند و به این ترتیب شیار پوش دندان بهتر به آن می چسبد.

۴.     پس از خشک شدن مجدد دندان ، ماده شیار بند دندان بر روی دندان قرار گرفته و سفت می شود.

۵.     فیشور سیلانت دندان با استفاده از یک پرتو مخصوص سفت می شود یا ممکن است گاهی اوقات از شیارگیر دندان دو بخشی استفاده شود که نیازی به استفاده از پرتو برای سفت کردن آن نیست.

۶.     هنگامی که شیار بند دندان سفت شد، تبدیل به یک روکش صیقلی پلاستیکی می شود و امکان جویدن عادی غذا مجدداً برای فرد ایجاد می شود.

 

 دوام و ماندگاری

فیشورسیلانت ها در طولانی مدت دوام دارند، اما به دلیل امکان خردگی یا فرسودگی در طول زمان بهتر است هر ۶ ماه یکبار کنترل  چک شوند تا در صورت نیاز اصلاح شوند .