لمینت دندان چیست؟

در مجموعه دندانپزشکی تخصصی "دندان پزشکی من"، توسط پزشکان متخصص زیبایی، لمینت سرامیکی(ونیر سرامیکی) و هم لمینت کامپوزیت (ونیر کامپوزیت) که لایه ای است همرنگ دندان، برای اصلاح رنگ و یا اصلاح طرح دندان ها روی آنها قرار میگیرد. این روزها این درمان یکی از رایج ترین درمان های ترمیمی و زیبایی دندان پزشکی به شمار میرود. این روش طراحی لبخند برای اصلاح فاصله بین دندان ها، فرم، رنگ و شکل آنها یا به طور کلی ایجاد یک لبخند هالیوودی استفاده میشود.

 

انواع لمینت دندان

·        لمینت سرامیکی (روش غیر مستقیم)

این نوع از لمینت از جنس سرامیک یا در اصطلاح چینی هستند. دارای ظاهر زیباتر بوده و نسبت به لمینت های کامپوزیتی، ثبات رنگ بیشتر و مقاومت بیشتری دارند. این نوع لمینت ها(ونیرها)، پس از قالب گیری در لابراتوار ساخته میشوند و نسبت به روش های دیگر لمینت هزینه بیشتری خواهند داشت.

 

·        لمینت کامپوزیتی (روش مستقیم)

نوع دیگر لمینت ها، کامپوزیت دندان(لمینت کامپوزیتی) است که نسبت به لمینت سرامیکی تراش کمتری به دندان داده میشود. حتی در مواردی که شرایط دندانی مناسب باشد بدون تراش انجام میشود. میزان پایش‌پذیری (براقتر شدن سطح) و عبور نور کامپوزیت دندان بیشتر است و تنوع رنگ بیشتری دارد.(میتوان کاملا همرنگ دندان های دیگر باشد). همچنین هزینه لمینت کامپوزیتی از نوع لمینت سرامیکی کمتر است.

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

·        اگر لبه دندان فرد شکسته شده یا اثرات ترک خوردگی در آن مشاهده میشود لمینت دندان میتواند درمان مناسبی باشد.

·        برای فرم بخشیدن و یکدست کردن دندان کسانی که به هم ریختگی‌های دندانی دارند یعنی فاصله بین دندان های آن ها زیاد است یا موقعیت دندان‌ها مناسب نیست و فرورفتگی و برامدگی در آنها وجود دارد.

·        اصلاح طرح لبخند به درخواست مراجعه کننده.

·        کسانی که دندان های بدرنگ دارند. این تغییر رنگ ممکن است ناشی از کشیدن سیگار، مصرف مواد غذایی رنگدار، نوشیدن قهوه زیاد و ضرب‌دیدگی دندان(تروما) یا عصب‌کشی دندان باشد.

·        برای اصلاحات جزئی ترتیب دندان های جلو و منظم کردن دندان‌های کج، این روش بسیار کارامد است.

 

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

·        افرادی که دندان قروچه دارند، این عادت باعث شکستگی ونیر دندان شده و به مرور به آنها آسیب میرساند. البته در مجموعه دندان پزشکی تخصصی "دندان پزشکی من" برای حل مشکلات سایشی ناشی از دندان قروچه و کاهش آثار سایر عادات مخرب دهانی، نایت گارد (محافظ دندان) توصیه میشود. به همین دلیل این افراد هم میتوانند از مزایای لمینت بهره‌مند شوند.

·        کسانی که سایش مینای دندان شدیدی دارند و بافت مینای دندان، کافی نیست. متخصصین مجموعه دندان پزشکی تخصصی "دندان پزشکی من" برای این گونه افراد معمولا به جای لمینت کردن، استفاده از روکش دندان توصیه میکنند.

·        کسانی که پوسیدگی‌های وسیع روی دندانهایشان دارند. در این صورت انجام لمینت سرامیکی دندان و کامپوزیت دندان برای این افراد به بعد از برطرف کردن پوسیدگی دندان یا عفونت لثه موکول میشود.