ایمپلنت (کاشت دندان)

ایمپلنت دندان برای حل مشکل فقدان دندان راه حل بسیار مناسبی است. از دست دادن یک یا چند دندان، مشکلی است که برای بسیاری از افراد حتی غیرقابل تحمل است، اما به دلایل متعدد احتمال روبرو شدن با عارضه ی فقدان دندان وجود دارد.

مشکلی که تا چندی پیش راهی جز استفاده از دندان های مصنوعی نداشت. این دندان ها به دلیل ظاهرو مشکلات دیگری که دارند، رضایت بیمار را جلب نمی کرد. ایمپلنت حاصل آخرین تحقیقات و تکنولوژی های روز دنیا است. قرار دادن ایمپلنت دندان در فک، راه حلی است که عوارض جانبی ندارد . ایمپلنت دندانی همان نقش دندان های اصلی را تا پایان عمر برای بیمار ایفا می کنند. وقتی دندانی پوسیده می شود معمولا ریشه ی آن هم از بین می رود.

در چنین شرایطی که ریشه از بین می رود هیچ چیزی برای ثابت نگه داشتن دندان جدید وجود ندارد بنابراین نیاز به پایه ای نگه دارنده در کاشت دندان وجود دارد. ایمپلنت این کار را در کاشت دندان انجام می دهد.از بین روش های مختلف جایگزینی ریشه دندان، ایمپلنت دندان جایگزینی کامل می‌شود، چراکه هم ریشه و هم تاج دندان را شامل می شود.ایمپلنت در واقع تکه ای از جنس فلزات مختلف ویا سرامیک هایی با ساختار مشابه استخوان است که با بدن سازگار باشند. فعلا ایمپلنت ها از تیتانیوم ساخته می‌شود.

ازمزایا ایمپلنت این است که دندان های مجاور تراشیده نمی‌شود و هیچ آسیبی به سایر دندان ها نمیزند. ایمپلنت ظاهری کاملا طبیعی داردو هیچ تفاوتی با سایر دندان ها ندارد. مدت زمان بهبود پس از جراحی نیز به سرعت ترمیم بافتهای فرد بستگی دارد، هرچند با پیشرفت تکنولوژی این مدت زمان به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. بطور متوسط زمان ترمیم بافتی و تشکیل استخوان حدود 2الی 3 ماه برای فک پایین و 4الی 5 ماه فک بالا است که می توان پس از این مدت مراحل ساخت تاج دندان را آغاز کرد.